1 Kilo Vermek İçin Kaç Kalori Harcamak Gerekir?

1 Kilo Kaç Kalori Yaktırır ve Ne Kadar Kaloriye Eşit, Eşit Gelir?

Zayıflama döneminde kilo verme için vücut kaç kalori yakarsa 1 kilo verir ve bu yakılan kaloriler kaç kiloya eşit geliyor inceleyelim; 1 Kilo Vermek İçin Kaç Kalori Yakmalı?

Kilo, şüphesiz ki herkes için fazlasıyla problem arz eden bir vaziyettir. Görsel olarak bir mesele teşkil eden kilonun, asıl değişik hastalıklar açısından tetikleyici olması onu ehemmiyetli hale getirmektedir. Günümüz koşullarında hazır yemeklere yönelim, fast food tüketiminin çılgınlar gibi olması, hareketsizlik ve balanslı olmayan beslenmeler neticeninde obezite rizikosu oldukça artmış vaziyettedir. Bu global hastalığı engellemenin de en net çözümü, yüksek kalorili besinlerden kaçınılması ve spor yapılmasıdır.

1 Kilo Vermek İçin Kaç Kalori Harcamak Gerekir?

1 kilo vermek için vasati 7000-7500 kalori yakmak gerekir. Buradan da anlaşılacağı üzere 1 kilogram. zayıflamak 7000 kaloriye denk eşit yapar. 70 kilo olan bir kadının vücudunda bulunan yağlar 110.000 kaloriye, erkeklerde 80.000 kaloriye denk gelmektedir. Şuradan kilo vermek için kalori yazısına bakabilirsiniz.

Bu rakam çok gibi görünse de aslında o kadar yüksek bir kalori değeri değildir. Bilhassa yaz aylarının yaklaştığı şu günlerde düzenli yüzme, yürüyüş, koşu, egzersiz yapılırsa hem kilo vermek kolaylaşacaktır, hem de vücut daha çok biçimlenecektir. Yaz kış demeden, kapalı havuzlarda düzenli olarak yüzme olanağı olanlar için, bu spor hem eğlenceli hem de oldukça tesirli bir faaliyet olmaktadır. Yüzme ile saatte verilecek kalori miktarı 600’dür.

Yüzmeye zaman ayırmak zor diyenler için çok daha tesirli yollar bulunmaktadır. Merdivenlerden koşarak yukarıya çıktığınızda saatte 900 kalori vermek işten dahi değildir. Tabi ki bu işlemi spor hesabına yaptığınızda ve uzun müddet tekrarladığınızda tesirini göreceksiniz.

Evde kendinize kullanabileceğiniz bir ip bulun ve çocukluğunuza dönün. İşte bu eğlenceli iş, başka bir deyişle ip atlama tamı tamına saatte 780 kaloriye eşittir.

Zayıflamak için Kaç Kalori Yakılmalı:

Karbonhidratlar: 1 gramı 4 kalori

Proteinler: 1 gramı 4 kalori

Yağlar: 1 gramı 9 kaloridir.

Buradan anlaşıldığı üzere, bütün bileşenler oldukça yüksek bir kalori değerini vücuda verse de, içlerinde yağ açık ara öndedir. Dolayısıyla, kilo vermek için kesin olarak yağlar yakılmalı ve yağların vücuda kattığı kaloriler harcanmalıdır. Yukarıda 1 kilonun kaç kaloriye eşit olduğunu vermiştik.

Ani ve gereğinden fazla hızlı şekilde izleyen zayıflama şekillerinde, vücut yağlardan önce diğer bileşenleri parçalamaya çalışır ve bu hiç sıhhatli değildir. Vücutta yer alan ödemler ve karbonhidratlar yakıldığında kilo verilir, ancak çok hızlı şekilde geri alınır. Ehemmiyetli olan yağların yakılmasıdır.

1 haftada 10 kilo verdiren perhiz listesinden uzak durmak gerek. Zayıflayacağım derken sıhhatinizden olmayın.

Bu kadar insan kolayca kilo alırken, kilo vermek için ne yapmalı?

İlk olarak nasihat atlanmamalı ve balanssız beslenilmemelidir. Her öğün atlandığında bir sonraki öğüne daha aç girildiğinden, düşünülenin aksine daha çok kilo alınmaktadır. Az az ve sık sık yemek yeme metoduyla mideyi boş bırakmadığınız için midenizde tokluk hissi oluşacaktır.

Kilo vermek isteyen bir çok insanın kalori kilo hesabı yapmadan açlık derecesinde yemek yemediğini görülmektedir. Ancak bu çok yanlış bir inanıştır. Bu şekilde yapılan vaziyetlerde, kilo vermek isterken daha çok kilo aldığınızı görmek sizleri şaşırtacaktır. Zira metabolizmanızı zorladığınızdan dolayı vücutta bir kriz hali olacak ve hormonlar kilo alma metabolizmanızı hızlandıracaktır.

Kilo vermeye çalışırken, bir hayli kilo kaybını bir anda sağlamaya çalışmayın. Kilo vermek istediğiniz rakamı belirleyin ve bunu aylara ayırın. Bu düşündüğünüz rakamların gerçekçi olması çok ehemmiyetlidir. Kilo vermek isterken insan psikolojisinin ve moralinin yüksek olması, kilo verme azmini attıracaktır, unutmayın 1 kilo 7000 kaloridir.

Kahvaltı yapmak insanı uzun süre tok meblağ. Ayrı olarak, kahvaltı edilmediği takdirde vücut metabolizması günün hareketliliğine uyum sağlayamaz, daha yavaş kalacağından kilo kaloriyakılmasını yavaşlatır.

Sporla kesinlikle irtibatınızı koparmayın. Ne kadar hareket ederseniz ve diyetinizle beraber sporu savsaklamazsanız, o derece sıhhatli kilo vermek olası olacaktır. Dolayısıyla daha kısa sürede istediğiniz neticelere erişmek kolaylaşacaktır. Ayrı olarak kilo verirken spor yapmak sarkmaları önlemektedir. Böylelikle verilen kilolardan geriye bozulan değil, aksine kendini toparlayan ve çok güzel bir beden kalacaktır.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Bir önceki yazımız olan 1 Haftada Zayıflama Önerileri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yazar: Nehir Aydi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir