Çoğumuz ideal kilonuz da olmak isteriz, kimimiz kilomuzu fazla buluruz. Harbiden de ideal kilo da olmak sıhhat açısından çok çok doğru zira ideal kilo da olan bir kişi kalp hastalıkları rizikonunu daha az taşıyor demektir.

  • Diyabet hastalıklarına daha az yakalanır.
  • Kanser hastalıklarına daha az yakalanır.

Hipertansiyon etabolik belirti gibi aslında pek çok hastalık grubu çeşitlerine bilir ideal kiloda olan bir kişi daha mutludur sağlık açısından da daha iyidir.

Bu yüzden  ideal kilomuzu savunmak sahiden çok ehemmiyetli. Bizler de size bu yazımızda ideal kiloya erişmenin yollarından söz etmek istiyoruz.

1. MADDE

Bunlardan ilki besinleri iyi bir şekilde çiğnemek ve yavaş yemek yemektir.

Çoğu kişi sahiden çok hızlı yemek yer bilhassa iş temposu yüksek olan kişiler hemen hızlıca yemek yiyeyim de işime devam edeyim diye düşünür. Çocuklar oyun oynarken hemen yemek yeyip oyuna yetişmenin düşüncesindedir. Bu şekilde her yaş grubunda bu düşünce oluşabilmektedir. Fakat aslında hızlı yemek yemek kötü bir alışkanlıktır. İyi bir şekilde çiğnemek sindirim sistemi için çok iyi bir başlangıçtır. Bu yüzden besinlerin iyi çiğnenmesi gerekmektedir ve yavaş yenmesi gerekli.

2. MADDE

Plav ve makarna miktarını sınırlamak veya azaltmaktır. Biz Türk toplumu olarak her yemeğin yanında kesinlikle bir pilav yada makarna pişiririz. Bu bulgur pilavı da olsa veya kepekli pirinç, kepekli makarna dahi olsa neticede bu besinlerde aslında ekmek grubunda yer alan hububat grubu besinlerdir.

Bu yüzden fazla tüketildiğinde çok fazla ekmek yemiş gibi oluyoruz ve fazla miktarda karbonhidrat ve enerji almamıza kapı aralıyor. Bu yüzden her gün yemeğin yanında bir pilav bir makarna bir çorba gibi yardımcı yemeğine olması çok da doğru olmayan bir hayat tarzı ve beslenme şeklidir. Bu yüzden hanemizde ana yemeğin yanında pilav ve makarna yapma sıklığımızı azaltalım.

Sözgelimi haftada bir gün yapabiliriz diğer günler yanında salata veya yoğurtla beraber pilav ve makarna su tüketmeye çalışalım. Çünkü 3 yemek kaşığı kadar pilav veya makarna bir dilim ekmek yerine geçer. Şayet tükedecekseniz de vasati 3 – 4 kaşık veya ihtiyaca göre 5 – 6 kaşığı geçmemesine önem vermelisiniz.

3. MADDE

Bir ötekisi de tuz alımınızı sınırlamaktır. Fazla miktarda tuz tüketmek hem hiper tansiyon rizikonunu arttırmakta hem de vücutta ödem yaratmakta bu yüzden fazla miktarda tuz tüketiminden kaçınmak için de yemeklerimizi tuz atma alışkanlığından uzaklaşmak gerekmektedir. Tuzluklarımızı masanın üzerine koymayalım, aslında bu uygulama başlaması üzerinde tuzluk yerine karabiber ve diğer baharatları kullanabiliriz.

Günlük Ne Kadar Tuz Tüketmeliyiz

Yemek takımlarımızdaki tuzluk yerine o tuzluğu baharatlık olarak kullanmak çok daha iyi olacaktır. Günlük ortalama almamız şart olan tuz miktarı 6 gram kadardır. Fakat biz Türkiye’de çok fazla  tuz tüketiyoruz ve 20 grama kadar çıkabiliyoruz. Bu yüzden lütfen tuz tüketiminizi azaltalım.

4.MADDE

Dördüncü maddemiz tatlı tüketimini sınırlamaktır. Yeniden biz Türk toplumu olarak yemek sonrasında tatlı tüketme alışkanlığımız vardır ve sahiden bir takım hanelerde bu her oyun olan bir alışkanlık haline gelmiştir. Oysa ki bu vaziyet sıhhat açısından çok büyük bir riziko taşımaktadır.

Zira yemeği zati yiyoruz kan şekerimiz zati hızlanıyor ve belli miktarda enerji veya kalori zati almış oluyoruz ve bunun üzerine de tatlı tükettiğimizde hem şeker alımınız hem enerji alanımız sahiden çok daha yükselmiş oluyor ve kan şekeri fırlıyor her öğünde tatlı tüketmek sahiden sıhhat açısından çok rizikolu bir vaziyet.

Lütfen tatlı tüketiminizin sıklığını ve miktarını mutlaka azaltın.

 

5.MADDE

Bir diğer maddemiz fiziksel aktiviteyi arttırmaktır. Yemeği içmeyi seviyoruz ama ne yazık ki spor yapmayı sevmiyoruz. Tabii ki beslenmemizde ara sıra kaçamaklar olmalı tatlımızı da yemeliyiz arada pilav ve makarna tüketimi tüketebiliriz.

Fakat bunları dengelemek için kesinlikle hareketimizi artırmamız gerekir yürüyüş yapabiliriz bisiklete binebiliriz tenis veya basketbol tarzı spor dallarına yenebiliriz. Mutlaka rastgele bir spor yapmak çok çok ehemmiyetli zira fiziksel aktivitemiz arttığı vakit hem biz hastalıklara karşı savunuruz hem de ideal kiloya erişmek için bu tarz sporlar bizim için yardımcı olacaktır.

6.MADDE

Yağ tüketiminin sınırlamaktır. Zeytinyağlı yemekleri sahiden çok fazla yağ koymayın. Lütfen zeytinyağlı yemeklerimize daha az yağ koyun zira yağın bir gramı 9 kalori enerji vermekte başka bir deyişle bu demek oluyor ki fazla miktarda yağ kullandığımızda bu size hızlı olarak kilo artışı olarak yansır.

Şayet kilo vermek istiyorsak veyahut ideal kiloya erişmek istiyorsak yağ tüketiminin sınırlamalıyız. Bir porsiyona bir tatlı kaşığı yağ gelecek şekilde yemeklerimizi ve salatalarımızı hazırlamalıyız.

Mesela bir öğünde hem çorbanıza yağ var hem salatamızda hem ana yemeğimiz de hem de yanındaki pilavda yağ var bu şekilde düşündüğümüzde en azından birkaç tanesini yağsız tüketmek çok daha iyi bir balans olabilir.

ideal kilo İçin  : Mesela bu tarz bir menüde salataya yağ koymayıp yağ tüketiminizi azaltabiliriz.

7.MADDE

Yedinci maddemiz de sık beslenmek olmalıdır. İdeal kiloya erişmek için üç dört saatte bir besin tüketmek gerçekten çok değerli bu şekilde beslendiği bizde metabolizmamız daha hızlı olur ve bizim beslenmemiz sıhhatli bir şekilde gerçekleşir.

ideal kilo İçin  : mutlaka sık beslenmek gerekir.

8.MADDE

sekizinci maddemiz de meyve ve sebze tüketiminin dikkat etmemiz gerekir. Posa bizi daha çok tok meblağ ve kan şekerimizi dengelediği için de canımız tatlı çekemez. Tatlı krizlerimiz daha az olur. Daha çok tok tuttuğu için de zayıflama perhizlerine daha kolay yaparız ideal kiloya erişmek istiyorsak posa başka bir deyişle lif muhtevası yüksek olan besinler öğünlerimizde artırmalıyız.

9.MADDE

dokuzuncu maddemiz ve su tüketimini artırmaktır. Çoğu kişi yeterli miktarda su içmeyebilmektedir. Ama sıhhat için ve ideal kiloya erişmek için en az iki iki buçuk litre su tüketmek sahiden çok değerli. Bilhassa yaz aylarında bu düzeye erişmek çok ehemmiyetli bu yüzden bol bol su içmeye çalışın vasati günde 10 bardak gibi düşünebilirsiniz.

ideal kilo İçin : Sabah kalktığınızda, aralarda ve gece yatmadan önce kesinlikle su tüketmek alışkanlık haline gelmelidir.

10.MADDE

son maddemiz de sıhhatli ve kalıcı olarak kilo vermeyi sağlayan Bu nasıl olur Bu tamamiyle kişiye özel perhiz uygulamakla olacaktır.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +1 (from 1 vote)
İdeal kilonuza ulaşmanız için öneriler, 10.0 out of 10 based on 1 rating

Bir önceki yazımız olan Yeşil çay diyeti nasıl yapılır başlıklı makalemizde kilo hesaplama yöntemleri, kolay diyet ve sağlılı kilo verme hakkında bilgiler verilmektedir.